History for 2019 Nov 9th
Results | Video | News | Photos |
---|
Invited groups |
2019North Carolina NCHSAA Cross Country State Championships 2019 Results - North Carolina NCHSAA Cross Country State Championships
Published by
Results: Big Kahuna Timing Big Kahuna Timing - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
NCHSAA State Cross Country Championships - 11/9/2019
Ivey Redmon Sports Complex
Last Completed Event
Event 2 Men 5k Run CC 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Aaron Rovnak 11 Franklin Academy 16:05.97 1
2 Drew Zink 12 Lincoln Charter 16:30.27 2
3 Caleb Jones 11 Murphy 16:49.76 3
4 Jose Hernandez 12 Bishop McGuinness 17:01.57 4
5 Chase Pierce 11 Murphy 17:03.59 5
6 Ethan Sommers 11 Southside Hi 17:08.57
7 Cutter Law 11 Lincoln Charter 17:10.19 6
8 Brian Sause 11 Voyager Academy 17:11.69 7
9 Patrick Rice 11 Lincoln Charter 17:13.83 8
10 Dominic Zecca 12 Bishop McGuinness 17:19.29 9
11 Joash Somers 9 Cornerstone 17:20.92 10
12 Jackson Burch 11 Hayesville 17:30.20 11
13 Jonas Guffey 12 Lincoln Charter 17:36.59 12
14 Cooper Motsinger 10 East Surry 17:38.44
15 Austin Eaton 11 Mount Airy 17:38.86
16 Alan Gonzales 11 Granville Central 17:38.89 13
17 Carson Gilliam 10 Thomas Jeffe 17:42.49
18 Matthew Radin 9 Lincoln Charter 17:43.58 14
19 Eli Roberts 11 Hayesville 17:43.80 15
20 C J Pacholke 10 Bishop McGuinness 17:47.72 16
21 Preston Dowell 12 East Wilkes 17:49.81
22 David Corbett 11 Hobbton High School 17:51.18
23 Jordan Hudson 12 Lincoln Charter 17:52.62 17
24 Nick Marshall 12 Pender 17:53.58 18
25 Andrew Bryson 12 Murphy 17:55.72 19
26 Richard Lauer 12 Highland Tech 17:56.68
27 Wiley Sykes 9 Woods Charte 17:57.41 20
28 Jahmere Miller 11 Pamlico County 17:58.12 21
29 William Lyons 10 South Davidson 17:58.87
30 Bronson Valley 12 Pine Lake Pr 17:59.94 22
31 Paul White 11 Hayesville 18:00.66 23
32 Davis Wright 9 South Stanly 18:02.23 24
33 Mitchell Swicegood 11 Lincoln Charter 18:02.59 25
34 Garrett Price 12 Bishop McGuinness 18:03.09 26
35 Jackson Woodard 11 Princeton 18:07.94
36 Scott Craven 10 Bishop McGuinness 18:08.68 27
37 Matthew Peterson 11 Mountain Isl 18:12.01
38 Sage Sorensen 12 Tri-County E 18:14.92
39 Nicholas Presley 11 Lejeune 18:16.24 28
40 Tyler Shelton 10 Lejeune 18:17.79 29
41 Brandon McKoy 10 Chatham Charter HS 18:19.49
42 Colby Orr 10 Franklin Academy 18:19.78 30
43 Nathan Metcalf 12 Oxford Prepa 18:19.81
44 Zy'mire Harper 9 Pamlico County 18:22.61 31
45 Robert Pilson 12 Raleigh Charter 18:24.01
46 Henry Bene' 10 Highland Tech 18:25.95
47 Caleb Rice 10 Murphy 18:29.84 32
48 Ethen Osborn 12 Camden County 18:33.52 33
49 Sean Cosgrove 12 Community Sc 18:34.08 34
50 Jadius Jones 12 South Stanly 18:34.41 35
51 Phillip Pipkin 11 Pamlico County 18:35.32 36
52 Niklas Cooper 11 Lejeune 18:35.78 37
53 Nick Yesker 10 Langtree Cha 18:36.76
54 Dakota Nickelston 11 Cornerstone 18:36.76 38
55 Gabe Perri 10 Pine Lake Pr 18:38.15 39
56 Matthew Agarwala 10 Bishop McGuinness 18:40.17 40
57 Jayden White 9 Perquimans County 18:40.49
58 Brandon Romero 9 Granville Central 18:43.32 41
59 Andrew Keel 10 Franklin Academy 18:44.78 42
60 Oztin Swayney 9 Cherokee 18:45.67
61 Koby Poole 10 North Stanly 18:46.92
62 Jacob Euler 12 Gates County 18:48.80
63 Shawn Huffman 12 Pamlico County 18:50.00 43
64 Shanklin Austin 11 Cape Hatteras 18:51.71
65 Austin San Souci 9 Swain County 18:53.37
66 Preston Berthold 9 Lejeune 18:53.47 44
67 Nathan Kern 12 Pine Lake Pr 18:54.21 45
68 Noah Nicholson 10 Riverside (1a) 18:56.89
69 Jonnie Lopez 11 Christ the K 18:58.12 46
70 Luke Whiteside 11 Community Sc 18:58.32 47
71 William Harris 10 Community Sc 18:58.34 48
72 Derek Morales 9 Granville Central 18:58.99 49
73 Junior Vargas 12 Louisburg 18:59.25
74 Braeden Coughlin 12 Community Sc 19:00.67 50
75 Daniel Beltran 12 Pamlico County 19:01.49 51
76 Nicholas McClure 10 North Stanly 19:01.80
77 Michael Fiumara 10 Franklin Academy 19:02.84 52
78 Kevin Cook 11 Hayesville 19:03.00 53
79 Christian Tighe 10 Murphy 19:03.16 54
80 Andrew Scheu 12 Hayesville 19:05.75 55
81 Devin Chamberlin 11 Granville Central 19:06.26 56
82 Ben Resler 10 Cornerstone 19:07.34 57
83 Adam Casey 11 Princeton 19:08.77
84 Richard Ly 10 Murphy 19:09.67 58
85 Grant Gupton 12 Franklin Academy 19:09.71 59
86 Robert Mines 12 Northampton County 19:10.33
87 Nicolis Bonds 10 Northampton County 19:13.07
88 Noah Tungett 12 Lejeune 19:13.43 60
89 Banx King 10 Pine Lake Pr 19:14.21 61
90 Clayton Laney 9 Murphy 19:17.70 62
91 Tyler Gilman 10 Lejeune 19:18.90 63
92 Zayne Perkins 12 Pamlico County 19:20.10 64
93 Noah Smith 12 Voyager Academy 19:21.03 65
94 David Armstrong 9 Bishop McGuinness 19:21.36 66
95 Dylan Presson 12 Lejeune 19:23.72 67
96 Darnell Santiago 11 Camden County 19:24.97 68
97 Lukas Valley 10 Pine Lake Pr 19:25.45 69
98 Jose Constantino 11 Hayesville 19:25.61 70
99 Primo Costa 12 Woods Charte 19:26.84 71
100 Athens Barnes 10 Cornerstone 19:27.29 72
101 Jackson Wetherbee 9 Community Sc 19:27.89 73
102 Thomas White 12 Camden County 19:28.58 74
103 Anthony Quintero 11 Christ the K 19:29.68 75
104 Parker Watson 12 Pamlico County 19:31.68 76
105 Will Ingram 11 Franklin Academy 19:33.26 77
106 Jayden Jordan 11 Granville Central 19:34.24 78
107 Ryan Thrall 12 Voyager Academy 19:34.85 79
108 Corbin Hasslinger 9 Pine Lake Pr 19:37.92 80
109 Lane Prochaska 10 Granville Central 19:40.12 81
110 Ryelan Snowden 11 Hayesville 19:42.04 82
111 Samuel Drummer 10 Woods Charte 19:43.23 83
112 Sam Mock 12 Community Sc 19:47.13 84
113 Daniel Vazquez 11 South Stanly 19:50.73 85
114 Jayden Oliver 9 South Stanly 19:56.99 86
115 Cameron Berger 9 Christ the K 20:00.99 87
116 Nichols Vallant 10 Woods Charte 20:03.45 88
117 Finnegan O'Leary 9 Pine Lake Pr 20:03.79 89
118 Glenn Stiles 9 Voyager Academy 20:05.22 90
119 Anthony Register 12 Pender 20:05.65 91
120 Kamden Paluck 10 Pender 20:06.74 92
121 Brooks Gray 9 Cornerstone 20:10.76 93
122 Frank Wagoner 10 Woods Charte 20:13.18 94
123 Logan Ades 9 Christ the K 20:25.52 95
124 Gabe Sawyer 9 Franklin Academy 20:27.64 96
125 Parker Hinshaw 9 Voyager Academy 20:33.40 97
126 Daniel Burger 9 Christ the K 20:39.61 98
127 Connor Curlee 10 South Stanly 20:43.63 99
128 Samuel Wheeler 10 Pender 20:46.90 100
129 Landon Hollis 10 South Stanly 20:47.87 101
130 Ian Stone 12 Woods Charte 20:55.71 102
131 Carter Thompson 12 Woods Charte 20:56.52 103
132 Josh Morales 11 Granville Central 20:58.41 104
133 Isiac Lewis 11 Pender 20:59.69 105
134 Ranfere Garcia 9 South Stanly 21:07.57 106
135 Doug Abell 12 Christ the K 21:08.00 107
136 Tyler Guzman 12 Pender 21:13.36 108
137 Nuwuan Sabella 11 Cornerstone 21:13.67 109
138 Noah Addis 10 Community Sc 21:14.91 110
139 William Berry 10 Pender 21:16.63 111
140 Holden Brown 9 Cornerstone 21:23.13 112
141 Christian Carrion 11 Camden County 21:31.21 113
142 Wyatt Norfleet 12 Camden County 21:31.33 114
143 Sam Moorman 10 Christ the K 21:38.14 115
144 Luke Thomasson 12 Voyager Academy 21:42.53 116
145 Mark Will Johnson 12 Voyager Academy 22:12.42 117
146 Gabe Snyder 11 Camden County 22:22.20 118
147 Dilon Tolbert 10 Camden County 22:25.46 119
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Lincoln Charter 42 2 6 8 12 14 17 25
Total Time: 1:26:14.46
Average: 17:14.90
2 Bishop McGuinness 82 4 9 16 26 27 40 66
Total Time: 1:28:20.35
Average: 17:40.07
3 Murphy 113 3 5 19 32 54 58 62
Total Time: 1:29:22.07
Average: 17:52.42
4 Hayesville 157 11 15 23 53 55 70 82
Total Time: 1:31:23.41
Average: 18:16.69
5 Pamlico County 182 21 31 36 43 51 64 76
Total Time: 1:32:47.54
Average: 18:33.51
6 Franklin Academy 184 1 30 42 52 59 77 96
Total Time: 1:31:23.08
Average: 18:16.62
7 Lejeune 198 28 29 37 44 60 63 67
Total Time: 1:33:16.71
Average: 18:39.35
8 Pine Lake Preparatory 236 22 39 45 61 69 80 89
Total Time: 1:34:11.96
Average: 18:50.40
9 Granville Central 237 13 41 49 56 78 81 104
Total Time: 1:34:01.70
Average: 18:48.34
10 Community School of David 252 34 47 48 50 73 84 110
Total Time: 1:34:59.30
Average: 18:59.86
11 Cornerstone Charter Acade 270 10 38 57 72 93 109 112
Total Time: 1:34:43.07
Average: 18:56.62
12 South Stanly 329 24 35 85 86 99 101 106
Total Time: 1:37:07.99
Average: 19:25.60
13 Voyager Academy 338 7 65 79 90 97 116 117
Total Time: 1:36:46.19
Average: 19:21.24
14 Woods Charter School 356 20 71 83 88 94 102 103
Total Time: 1:37:24.11
Average: 19:28.83
15 Christ the King Catholic 401 46 75 87 95 98 107 115
Total Time: 1:39:33.92
Average: 19:54.79
16 Camden County 402 33 68 74 113 114 118 119
Total Time: 1:40:29.61
Average: 20:05.93
17 Pender 406 18 91 92 100 105 108 111
Total Time: 1:39:52.56
Average: 19:58.52
Event 6 Men 5k Run CC 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jason Thomson 12 North Lincoln 15:40.66 1
2 Ben Armentrout 12 Atkins 15:55.10 2
3 Elliott Kleckner 10 Croatan 16:02.22 3
4 Zach Hughes 12 First Flight 16:03.86 4
5 Ryker Mattioli 11 Durham Schoo 16:04.40 5
6 Christopher Upton 11 R-S Central 16:06.12
7 Joseph Davidson 12 First Flight 16:09.21 6
8 Jacob Scott 11 North Lincoln 16:17.53 7
9 Miles Phillips 11 North Lincoln 16:19.78 8
10 Daniel Hopkins 12 Lincolnton 16:22.13
11 Ethan Stamey 11 Franklin 16:22.50 9
12 Tyler Sylvia 11 First Flight 16:23.73 10
13 Quinn Baker 10 Carrboro 16:26.37 11
14 Grant Howlett 11 Lake Norman 16:27.27 12
15 Khari Johnson 12 North Lincoln 16:29.51 13
16 Nathan Stamey 11 Franklin 16:30.05 14
17 Alex Wulfhurst 12 North Lincoln 16:37.16 15
18 Noah Julian 11 South Rowan 16:38.77 16
19 Will Fan 12 NC School of 16:46.23 17
20 Noah Lesser 12 East Lincoln 16:48.79 18
21 Trey Benson 10 Oak Grove Hi 16:50.18 19
22 Tommy Blackwell 12 Draughn 16:52.32
23 Dwayne Holmon 12 Lake Norman 16:57.15 20
24 Anthony Perales 12 Wilkes Central 16:57.64
25 Jared Campbell 11 North Lincoln 17:01.19 21
26 Christopher Knotek 12 Carrboro 17:02.31 22
27 Cooper Kleckner 10 Croatan 17:02.49 23
28 Colten Rodriguez 10 Croatan 17:02.57 24
29 Isaac Reyna 10 Ledford 17:04.25
30 Ben Trimm 11 Fred T. Foard 17:06.88
31 Max Bowlin 11 First Flight 17:07.57 25
32 James Wallace 9 Croatan 17:12.36 26
33 Luke Elliott 11 East Burke 17:13.13 27
34 Jacob Mullen 11 East Gaston 17:14.07
35 Warner Campbell 10 First Flight 17:16.53 28
36 Will Todd 11 Oak Grove Hi 17:16.55 29
37 Michael Guilmette 12 NC School of 17:18.68 30
38 Trinston Lupo 12 St. Pauls 17:19.70
39 Elek Wyble 11 Surry Central 17:21.43
40 Tyler Watterson 12 Smoky Mountain 17:23.18
41 Austin Triplette 11 West Wilkes 17:25.18
42 Cole Meixsell 11 Atkins 17:26.66 31
43 Evan Dadson 12 NC School of 17:27.94 32
44 Stephen Fernetti 9 North Lincoln 17:28.52 33
45 Zach Garmon 12 Central Davidson 17:28.52 34
46 Thomas McCabe 11 Croatan 17:29.55 35
47 Logan Shuford 12 East Burke 17:30.60 36
48 Luis Hernandez Perez 12 Heide Trask 17:31.20 37
49 Nate Warden 11 Forbush 17:33.62
50 Aidan Mutongi 10 Lake Norman 17:36.80 38
51 Jackson Lackey 10 Atkins 17:39.13 39
52 Knox Witherspoon 10 Brevard 17:42.85 40
53 Duane Smotherman 12 Southwest Onslow 17:44.09
54 Braeden Foster 10 North Wilkes 17:44.60
55 Kieran Dewalt 11 Carrboro 17:45.10 41
56 Emmanuel Paddyfote 10 South Point 17:50.29
57 Ian Ireland 12 South Lenior 17:53.70 42
58 Abdi Green 10 Brevard 17:53.90 43
59 Keaton Hincher 12 North Wilkes 17:54.49
60 Nolan Miller 11 South Rowan 17:55.12 44
61 Logan Garmon 12 Central Davidson 17:55.55 45
62 Balmir Rene 12 East Davidson 17:56.16 46
63 Braden Bole 10 Lake Norman 17:56.56 47
64 Mason Rudel 11 Atkins 17:56.92 48
65 Andrew Garrison 10 Franklin 17:57.02 49
66 Nick Lay 11 Lake Norman 17:57.70 50
67 Aiden May 12 First Flight 17:57.70 51
68 Landon Cromer 11 South Rowan 17:58.19 52
69 Truitt Evely 9 Lake Norman 18:02.70 53
70 Brandon Nguyen 11 Whiteville 18:03.42
71 Ian Waugh 12 South Rowan 18:05.28 54
72 Brennan Hartman 11 Farmville Central 18:07.08
73 Jonathan Bennett 11 NC School of 18:07.49 55
74 Dylan Scott 12 Oak Grove Hi 18:09.11 56
75 Cooper Bodford 12 Oak Grove Hi 18:10.51 57
76 Maximo Valdez 12 Central Davidson 18:10.87 58
77 Bryson Brading 11 NC School of 18:11.05 59
78 Lex Reid 11 Oak Grove Hi 18:12.30 60
79 Jaheem Ohara 9 Owen, Charles D. 18:15.31 61
80 Alexander Emmons 10 Carrboro 18:16.12 62
81 Bryce Sams 11 Oak Grove Hi 18:21.05 63
82 Jalen McMillian 12 Whiteville 18:21.29
83 Ayden Lingerfelt 10 East Burke 18:21.32 64
84 Jalen Davis 12 Richlands 18:21.86
85 Garrett Smith 12 East Davidson 18:21.95 65
86 Benjamin Garcia 12 Randleman 18:22.73
87 Brandon Rowe 11 East Davidson 18:23.21 66
88 Nathan Jacobs 12 Atkins 18:25.69 67
89 Noah Lehman 11 Owen, Charles D. 18:26.25 68
90 Sebastian Spadavecchio 11 Carrboro 18:26.76 69
91 Gavin Comer 11 East Davidson 18:28.07 70
92 Ryan Kalo 12 NC School of 18:28.11 71
93 Dylan Studt 10 Brevard 18:28.44 72
94 Jacorey Coats 10 Jordan-Matthews 18:28.46
95 Daniel Jacobs 9 Carrboro 18:30.72 73
96 Dominick Adolf 11 Brevard 18:32.87 74
97 Austin Greene 12 East Lincoln 18:34.92 75
98 Trent Sylvia 9 First Flight 18:36.54 76
99 Anthony Kelly 11 NC School of 18:37.66 77
100 Nathaniel Cole 9 Durham Schoo 18:38.86 78
101 Blake Semonco 12 Central Davidson 18:40.83 79
102 Aiden Carpenter 11 Franklin 18:41.56 80
103 John Hinkle 12 Central Davidson 18:43.05 81
104 Nolan Menanno 10 Durham Schoo 18:44.42 82
105 Nicholas Harrison 11 East Lincoln 18:44.86 83
106 Daniel Acree 11 Roanoke Rapids 18:45.57
107 Shane Feamster 10 East Burke 18:46.71 84
108 Ethan Farrell 10 Franklin 18:47.04 85
109 Alex Estrada 11 Southwest Onslow 18:48.24
110 Nick Tuttle 11 Central Davidson 18:49.70 86
111 Zach Pruett 10 Croatan 18:50.09 87
112 Nicholas Becker 11 Carrboro 18:50.83 88
113 Nyheim Mitchell 12 Atkins 18:53.18 89
114 Ethan Garris 12 South Lenior 18:54.08 90
115 Trent Rivers 12 South Rowan 18:54.75 91
116 Asa Hart 12 Oak Grove Hi 18:56.02 92
117 Chris Torres 12 Lake Norman 18:56.19 93
118 Trevor Nail 11 Owen, Charles D. 19:02.22 94
119 Jaxon Kimmons 11 Wheatmore Hi 19:04.19 95
120 Nathan Reig 12 Heide Trask 19:04.65 96
121 Brody Gardner 10 Eastern Rand 19:05.08
122 Nolan McGehee 10 Croatan 19:07.02 97
123 Clay Seagle 11 East Burke 19:09.57 98
124 Edward Hurley 12 Durham Schoo 19:10.98 99
125 Isaac Moretz 11 East Davidson 19:12.65 100
126 Landon Rowe 11 East Davidson 19:13.90 101
127 Michael Benton 12 Heide Trask 19:14.30 102
128 Adrien Jacobs 8 Durham Schoo 19:14.65 103
129 Alex Mclucas 10 East Lincoln 19:16.01 104
130 Louis Velasco 10 Heide Trask 19:16.05 105
131 Gabriel Crockett 11 Owen, Charles D. 19:17.57 106
132 Kyle Phillips 11 Owen, Charles D. 19:19.67 107
133 Noah Lewkowicz 10 Owen, Charles D. 19:24.11 108
134 Vladimir Sanchez Santiag 12 Heide Trask 19:27.99 109
135 Nickolis Anderson 12 Richlands 19:28.72
136 Vian Villa 12 South Lenior 19:29.47 110
137 Tyler Gulliford 11 East Lincoln 19:34.00 111
138 Derek Kopanski 9 South Lenior 19:35.87 112
139 Matthew Hyatt 11 Owen, Charles D. 19:40.75 113
140 Andrew Kleiner 11 East Lincoln 19:41.54 114
141 Evan Bullock 11 Nash Central 19:43.71
142 Finn Owen 11 Wheatmore Hi 19:47.41 115
143 Ethan Lozule 12 Durham Schoo 19:49.07 116
144 Corey Snodgrass 12 South Rowan 19:50.26 117
145 Alex Montgomery 11 East Davidson 19:51.41 118
146 Alex Sweet 11 Brevard 19:56.20 119
147 Cole Huggins 11 Wheatmore Hi 19:57.13 120
148 Kyle Cook 10 East Lincoln 20:01.12 121
149 Derek Martinez 12 South Lenior 20:09.73 122
150 Dawson Payne 11 Wheatmore Hi 20:11.22 123
151 Hunter Daniels 12 South Lenior 20:17.50 124
152 Bronson Shepherd 9 Brevard 20:22.32 125
153 Logan Hanneman 11 Wheatmore Hi 20:28.44 126
154 Caleb Johnson-White 10 East Burke 20:30.57 127
155 Wilborn Coward 9 Durham Schoo 20:31.93 128
156 Tyler Sheets 12 South Rowan 20:35.46 129
157 Everage Payne 12 Franklin 20:41.95 130
158 Dawson Tyndall 12 South Lenior 20:44.60 131
159 Ethan Edwards 11 Central Davidson 20:49.76 132
160 Jackson Spencer 9 East Burke 20:59.31 133
161 Tyler Brooks 11 Wheatmore Hi 21:22.31 134
162 Florentino Velasco 10 Heide Trask 21:44.28 135
163 Edgar Ramirez Luna 10 Heide Trask 21:48.44 136
164 Noah Craddock 10 Wheatmore Hi 22:09.93 137
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 North Lincoln 44 1 7 8 13 15 21 33
Total Time: 1:21:24.64
Average: 16:16.93
2 First Flight 73 4 6 10 25 28 51 76
Total Time: 1:23:00.90
Average: 16:36.18
3 Croatan 111 3 23 24 26 35 87 97
Total Time: 1:24:49.19
Average: 16:57.84
4 Lake Norman Charter Schoo 167 12 20 38 47 50 53 93
Total Time: 1:26:55.48
Average: 17:23.10
5 Atkins 187 2 31 39 48 67 89
Total Time: 1:27:23.50
Average: 17:28.70
6 NC School of Science & Ma 193 17 30 32 55 59 71 77
Total Time: 1:27:51.39
Average: 17:34.28
7 Carrboro 205 11 22 41 62 69 73 88
Total Time: 1:27:56.66
Average: 17:35.34
8 Oak Grove High School 221 19 29 56 57 60 63 92
Total Time: 1:28:38.65
Average: 17:43.73
9 Franklin 237 9 14 49 80 85 130
Total Time: 1:28:18.17
Average: 17:39.64
10 South Rowan 257 16 44 52 54 91 117 129
Total Time: 1:29:32.11
Average: 17:54.43
11 Central Davidson 297 34 45 58 79 81 86 132
Total Time: 1:30:58.82
Average: 18:11.77
12 East Burke 309 27 36 64 84 98 127 133
Total Time: 1:31:01.33
Average: 18:12.27
13 East Davidson 347 46 65 66 70 100 101 118
Total Time: 1:32:22.04
Average: 18:28.41
14 Brevard 348 40 43 72 74 119 125
Total Time: 1:32:34.26
Average: 18:30.86
15 Durham School of the Arts 367 5 78 82 99 103 116 128
Total Time: 1:31:53.31
Average: 18:22.67
16 East Lincoln 391 18 75 83 104 111 114 121
Total Time: 1:32:58.58
Average: 18:35.72
17 Owen, Charles D. 436 61 68 94 106 107 108 113
Total Time: 1:34:21.02
Average: 18:52.21
18 Heide Trask 449 37 96 102 105 109 135 136
Total Time: 1:34:34.19
Average: 18:54.84
19 South Lenior 476 42 90 110 112 122 124 131
Total Time: 1:36:02.85
Average: 19:12.57
20 Wheatmore High School 579 95 115 120 123 126 134 137
Total Time: 1:39:28.39
Average: 19:53.68
Event 8 Women 5k Run CC 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Angie Allen 11 North Lincoln 18:42.23 1
2 Alyssa Galvin 12 North Lincoln 18:53.91 2
3 Abby Farris 11 Lake Norman 19:00.70 3
4 Sofia Wong 12 NC School of 19:03.35 4
5 Louise Lounes 12 Carrboro 19:16.11 5
6 Karina Coulter 11 Fred T. Foard 19:17.31
7 Makenna Pallozzi 12 South Point 19:22.52
8 Hannah Preisser 10 Carrboro 19:29.74 6
9 Cora Van Raay 12 Carrboro 19:39.04 7
10 Madeline Ramsden 11 Carrboro 19:47.60 8
11 Trinity Konvalinka 8 Durham Schoo 19:54.81 9
12 Lucy Murray 9 Brevard 19:55.29 10
13 Margaret Ann Healy 10 Durham Schoo 20:04.33 11
14 Selia Lounes 12 Carrboro 20:06.65 12
15 Halden Levin 12 NC School of 20:09.41 13
16 Dylan Garcia 11 Franklin 20:10.60 14
17 Katherine Reeves 12 NC School of 20:17.70 15
18 Lori Glavan 10 North Lincoln 20:19.86 16
19 Emery Hoos 12 Carrboro 20:20.77 17
20 Mahaley Cronk 12 Ashe County 20:23.98 18
21 Andrea McAllister 11 North Lincoln 20:24.03 19
22 Shay Rooney 12 North Lincoln 20:25.65 20
23 Emma Luther 11 Eastern Rand 20:27.52 21
24 Monique Gandy 12 Lake Norman 20:30.41 22
25 Aah Beikirch 10 Croatan 20:35.48 23
26 Calista Foret 11 NC School of 20:38.36 24
27 Shelby Fink 12 North Lincoln 20:42.75 25
28 Lia Miller 12 Carrboro 20:42.76 26
29 Maggie Hill 10 West Stokes 20:48.92 27
30 Megan Wozniak 10 Lake Norman 20:52.81 28
31 Summer Watkins 12 East Davidson 20:54.89 29
32 Anna Gartner 12 Lake Norman 20:55.35 30
33 Alexa Tomlinson 12 NC School of 20:59.09 31
34 Gabbi Battaglini 11 Durham Schoo 21:01.43 32
35 Hailee Reinke 11 Currituck 21:04.51 33
36 Kamryn Waldram 9 Croatan 21:05.04 34
37 Megan Rinehardt 10 Lake Norman 21:07.53 35
38 Lauren Buckminster 10 Bandys 21:08.27
39 Abby Kennedy 12 East Davidson 21:08.73 36
40 Taryn Keyzer 10 Hendersonville 21:11.18 37
41 Jenna Peterson 9 Lake Norman 21:11.56 38
42 Hannah Larios 11 Owen, Charles D. 21:12.85 39
43 Emma Coye 10 Brevard 21:15.33 40
44 Bianca Gonzalez 11 Forbush 21:18.25
45 Samantha Hall 9 Croatan 21:19.28 41
46 Vivian Posadas 11 North Davidson 21:20.05
47 Lily Snow 9 First Flight 21:20.70 42
48 Ella Evans 10 Patton 21:22.20
49 Maddie Beard 10 Wilkes Central 21:22.22
50 Delanie Mellon 9 North Lincoln 21:22.96 43
51 Sydney Cockerham 11 West Stokes 21:23.43 44
52 Brecken Snotherly 9 Eastern Rand 21:24.20 45
53 Olivia Frankel 11 Providence Grove 21:25.70
54 Zoe Marazita 12 Atkins 21:30.32 46
55 Heidi Reid 12 Hendersonville 21:33.35 47
56 Mykayla McClure 9 Franklin 21:35.50 48
57 Jessie Foday 11 Durham Schoo 21:36.13 49
58 Natalie Almond 10 West Stanly 21:36.94 50
59 Serenity Doran 9 Currituck 21:38.14 51
60 Maggie McNinch 10 First Flight 21:39.06 52
61 Sarah Hirsch 12 NC School of 21:40.28 53
62 Madison Pugh 10 First Flight 21:40.83 54
63 Laila Burk 11 Owen, Charles D. 21:41.81 55
64 Calli Westra 12 Patton 21:41.81
65 Alejandra Sarmiento 9 East Duplin 21:42.62
66 Madeline Dierauf 12 Brevard 21:47.03 56
67 Ellen Moore 12 Eastern Rand 21:47.44 57
68 Marina Castillo 12 South Lenior 21:48.05
69 Maddy Wagner 11 First Flight 21:48.72 58
70 Jasmine Gorney 10 Currituck 21:52.36 59
71 Katie Kocher 12 Randleman 21:53.27
72 Tatum Dermatas 9 First Flight 21:58.24 60
73 Lily Buenting 9 Smoky Mountain 22:00.66
74 Kaia Spero 11 NC School of 22:04.63 61
75 Isabelle Lefler 9 Brevard 22:05.41 62
76 Sage Nobles 10 East Davidson 22:05.43 63
77 Emma Larios 9 Owen, Charles D. 22:05.59 64
78 Emma Byard 12 First Flight 22:07.63 65
79 Emma Hartnett 11 First Flight 22:08.01 66
80 Ellie Boger 11 Oak Grove Hi 22:09.78
81 Alexandra Shen 9 Atkins 22:09.83 67
82 Sophie Powers 10 Lake Norman 22:10.56 68
83 Wilhelmina Pudol 10 Dixon 22:12.68 69
84 Emma Berrier 11 North Davidson 22:13.60
85 Emma Morton 11 Croatan 22:14.14 70
86 Nikki Schedivy 12 Hendersonville 22:14.93 71
87 Haley (Jordan) Mclean 11 Atkins 22:16.26 72
88 Hannah-Grace Casey 10 Brevard 22:16.79 73
89 Savanah Hendzel 9 West Stanly 22:19.70 74
90 Laura Bostic 10 East Duplin 22:26.28
91 Kinsley Botkin 9 Dixon 22:27.02 75
92 Shelby Page 10 Durham Schoo 22:27.87 76
93 Lacey Swenson 12 Southwest Onslow 22:28.88
94 Ainsley Heath 9 Heide Trask 22:29.59
95 Kaylin Bang 12 Wilkes Central 22:34.21
96 Laney McCollum 10 West Stanly 22:37.09 77
97 Erin Huter 10 Brevard 22:40.64 78
98 Chloe Williamson 11 Durham Schoo 22:42.59 79
99 Caitlin Bobbitt 12 Roanoke Rapids 22:44.36
100 Donesha Schaeffer 12 Hendersonville 22:45.05 80
101 Hailey Bryant 9 Franklin 22:46.67 81
102 Tara Oldaker 12 East Davidson 22:50.60 82
103 Ashley Reinke 10 Currituck 22:50.63 83
104 Noelle Swift 12 Hendersonville 22:50.86 84
105 Katherine Pollard 12 West Stanly 22:55.28 85
106 Neva Hippert 12 Wheatmore Hi 22:57.37
107 Morgan Cunha 11 Wheatmore Hi 22:58.67
108 Maddie Swanson 10 Owen, Charles D. 23:03.63 86
109 Ryann Wyse 11 Southwest Onslow 23:05.58
110 Cristal Oritz 11 Clinton 23:12.63
111 Mariana Becerra 11 Atkins 23:13.22 87
112 Malorie Eller 12 Ashe County 23:15.53 88
113 Abigail Brooks 12 Hendersonville 23:16.34 89
114 Sadie De Beer 9 Owen, Charles D. 23:17.37 90
115 Summer Dysinger 11 Brevard 23:19.07 91
116 Kaelynn Morris 11 West Stanly 23:21.57 92
117 Abigail McClure 9 Ashe County 23:26.44 93
118 Alexa Nameth 9 East Davidson 23:30.82 94
119 Brooklyn Lester 12 Surry Central 23:31.46
120 Maria Sgro 11 Franklin 23:36.09 95
121 Sydney MacDonalds 12 Currituck 23:39.22 96
122 Rhyan Sapp 11 West Stokes 23:42.08 97
123 Makalyn Morton 9 West Stanly 23:42.97 98
124 Katie Fritz 11 Wheatmore Hi 23:43.38
125 Hannah Berger 9 Croatan 23:43.44 99
126 Zoe Schell 12 Ashe County 23:44.51 100
127 Kaia Myhre 12 Currituck 23:52.96 101
128 Livia Disney 9 Croatan 23:54.93 102
129 Cora McIntosh 10 Durham Schoo 23:57.08 103
130 Claire Nickson 10 Croatan 24:03.54 104
131 Aniston Hann 10 West Stanly 24:06.27 105
132 Cameron Kestner 11 Dixon 24:12.73 106
133 Millie Tysinger 11 East Davidson 24:16.39 107
134 Maggie Powers 9 Ashe County 24:22.59 108
135 Veronica Sherman 9 Atkins 24:23.23 109
136 Sherry Billings 9 Ashe County 24:26.26 110
137 Rylee Young 11 Dixon 24:27.79 111
138 Trinay Rudd 10 Dixon 24:29.58 112
139 Dorothy Luther 9 Eastern Rand 24:45.78 113
140 Ella Buff 11 Atkins 24:47.26 114
141 Desiree Shields 11 West Stokes 24:56.93 115
142 Kayla Harman 12 East Davidson 25:13.15 116
143 Mikayla Nixon 9 West Stokes 25:20.20 117
144 Gabrielle Ray 11 Hendersonville 25:26.40 118
145 Lilly East 12 Currituck 25:39.65 119
146 Ava Yurchak 11 Owen, Charles D. 25:48.78 120
147 Sylvia McGee 11 West Stokes 25:51.87 121
148 Lanie McDaniel 9 Eastern Rand 26:23.38 122
149 Anna Fretwell 12 Dixon 26:37.56 123
150 Alexis Blevins 11 Ashe County 27:13.36 124
151 Ava May 9 Franklin 27:25.17 125
152 Olivia Owl 9 Franklin 28:49.22 126
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Carrboro 38 5 6 7 8 12 17 26
Total Time: 1:38:19.14
Average: 19:39.83
2 North Lincoln 58 1 2 16 19 20 25 43
Total Time: 1:38:45.68
Average: 19:45.14
3 NC School of Science & Ma 87 4 13 15 24 31 53 61
Total Time: 1:41:07.91
Average: 20:13.59
4 Lake Norman Charter Schoo 118 3 22 28 30 35 38 68
Total Time: 1:42:26.80
Average: 20:29.36
5 Durham School of the Arts 177 9 11 32 49 76 79 103
Total Time: 1:45:04.57
Average: 21:00.92
6 Brevard 241 10 40 56 62 73 78 91
Total Time: 1:47:19.85
Average: 21:27.97
7 First Flight 266 42 52 54 58 60 65 66
Total Time: 1:48:27.55
Average: 21:41.51
8 Croatan 267 23 34 41 70 99 102 104
Total Time: 1:48:57.38
Average: 21:47.48
9 East Davidson 304 29 36 63 82 94 107 116
Total Time: 1:50:30.47
Average: 22:06.10
10 Hendersonville 319 37 47 71 80 84 89 118
Total Time: 1:50:35.37
Average: 22:07.08
11 Currituck 322 33 51 59 83 96 101 119
Total Time: 1:51:04.86
Average: 22:12.98
12 Owen, Charles D. 334 39 55 64 86 90 120
Total Time: 1:51:21.25
Average: 22:16.25
13 Eastern Randolph High Sch 358 21 45 57 113 122
Total Time: 1:54:48.32
Average: 22:57.67
14 Franklin 363 14 48 81 95 125 126
Total Time: 1:55:34.03
Average: 23:06.81
15 West Stanly 378 50 74 77 85 92 98 105
Total Time: 1:52:50.58
Average: 22:34.12
16 Atkins 381 46 67 72 87 109 114
Total Time: 1:53:32.86
Average: 22:42.58
17 West Stokes 400 27 44 97 115 117 121
Total Time: 1:56:11.57
Average: 23:14.32
18 Ashe County 407 18 88 93 100 108 110 124
Total Time: 1:55:13.05
Average: 23:02.61
19 Dixon 473 69 75 106 111 112 123
Total Time: 1:57:49.80
Average: 23:33.96
Event 1 Men 5k Run CC 3A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Avery Cannon 12 Watauga 15:39.00 1
2 Jake Toomey 12 Weddington H 15:51.98 2
3 Jacob Gallant 12 Mount Tabor 16:04.22 3
4 Zachary Clark 12 Cleveland 16:06.99
5 Ryan Motondo 10 Williams, Walter M 16:10.82
6 Ben Hawley 11 Chapel Hill 16:11.30 4
7 Mickey Schihl 11 Cuthbertson 16:14.29 5
8 Gage Austin 10 Cuthbertson 16:15.01 6
9 Jack Dingman 11 Northern Guilford 16:15.12 7
10 Emil Arangala 11 Chapel Hill 16:16.16 8
11 Wesley Larson 11 Weddington H 16:17.23 9
12 Cole Jackson 11 Marvin Ridge 16:17.24 10
13 Max Reisinger 11 Chapel Hill 16:23.06 11
14 Gunner Hogston 12 Marvin Ridge 16:23.80 12
15 David Cordero 12 T.C. Roberson 16:24.30 13
16 Peyton Walters 12 D.H. Conley 16:28.40 14
17 Sam Sanneman 11 Weddington H 16:29.10 15
18 Octavious Smith 10 Smith, E.E. 16:29.11
19 Owen Rogers 12 Chapel Hill 16:31.36 16
20 Tyler Christensen 12 St. Stephens 16:31.44 17
21 Nathan Geyer 10 D.H. Conley 16:31.80 18
22 Shaun Raughley 11 Cuthbertson 16:32.29 19
23 Davis Seik 12 Cuthbertson 16:33.22 20
24 Caden Townshend 9 Weddington H 16:34.09 21
25 Yichen Sun 9 Chapel Hill 16:34.59 22
26 Joshua Draper 11 T.C. Roberson 16:34.63 23
27 Daniel King 11 Southern Alamance 16:35.08
28 Irish Farrell 12 East Chapel Hill 16:35.70
29 Jack Phieffer 12 South Brunswick 16:36.15
30 Robert Bowman 11 Harnett Central 16:39.41
31 Malachi Levy 11 Northwood 16:40.47 24
32 Logan Ellis 12 Alexander Central 16:40.82
33 Richard Villafranco 11 West Johnston 16:42.53
34 Colin Henry 10 Northwood 16:43.20 25
35 Seth McKinney 11 D.H. Conley 16:45.55 26
36 Gavin Sweeney 10 Watauga 16:45.91 27
37 Zach Willer 10 Stuart W. Cramer 16:47.50
38 Nick Willer 10 Stuart W. Cramer 16:47.90
39 Jackson Colling 12 Marvin Ridge 16:49.55 28
40 Oussama Ajala 11 Forestview 16:49.75
41 Austin Brotemarkle 10 Forestview 16:49.96
42 Korben Anderson 11 Watauga 16:52.20 29
43 Grayson Lucas 10 Weddington H 16:52.63 30
44 Townes Ellum 12 A.C. Reynolds 16:55.17 31
45 Aneesh Duggirala 10 Marvin Ridge 16:55.49 32
46 Hutch Turner 11 Asheville 16:56.31 33
47 Caleb Cox 12 Watauga 16:57.24 34
48 Aman Tsegay 11 Southwest Guilford 16:58.78 35
49 Blake Trantham 12 Enka 17:01.82 36
50 Ethan Turner 12 Watauga 17:03.45 37
51 Owen Thorndike 11 D.H. Conley 17:04.06 38
52 Lucas Nervo-Jabaut 11 Chapel Hill 17:04.66 39
53 Zeno Scotti 12 Chapel Hill 17:05.94 40
54 William Poozer 11 Asheville 17:08.25 41
55 Finley Simmons 10 Mount Tabor 17:09.20 42
56 Emi Maldonado 10 North Buncombe 17:09.69
57 William Armentrout 12 Mount Tabor 17:09.79 43
58 Alex Garcia 11 Cox Mill 17:10.27
59 Caleb Coatney Watauga 17:11.64 44
60 Haden Miller 10 Weddington H 17:12.44 45
61 Joseph Lowther 11 Weddington H 17:12.64 46
62 Christian Glick 9 Northwood 17:13.72 47
63 Ernesto Barrios-Zavala 11 Northern Guilford 17:14.89 48
64 William Walsh 11 Cuthbertson 17:15.20 49
65 Zac Barbee 12 Jesse Carson 17:15.84
66 Mateo De Lisa 11 Northern Guilford 17:16.31 50
67 Josh Diaz 11 Clayton 17:17.92
68 Daniel Oren 11 East Chapel Hill 17:19.30
69 Spencer Leinbach 11 Southwest Guilford 17:19.74 51
70 Isaac Cruz 9 St. Stephens 17:19.92 52
71 Aidan Cole 11 A.C. Reynolds 17:22.30 53
72 Onsemo Rosas 11 A.L. Brown 17:23.19
73 Carter Pippin 11 Northwood 17:25.16 54
74 Murdoch Wiprut 10 A.C. Reynolds 17:25.24 55
75 Julius Ferguson 12 Cape Fear 17:26.41 56
76 Davis Potter 10 Mount Tabor 17:27.43 57
77 Drew Adams 12 Harnett Central 17:28.42
78 Jackson Black 10 St. Stephens 17:28.84 58
79 Braden Blakely 10 T.C. Roberson 17:29.50 59
80 Andrew Parker 9 Eastern Alamance 17:30.21
81 Spencer Connick 11 Cox Mill 17:30.26
82 Justin Marshall 11 Northern Nash 17:31.41 60
83 Hendren Josh 10 West Johnston 17:31.50
84 RJ Gajan 9 Marvin Ridge 17:33.41 61
85 Joshua Mack 11 White Oak 17:33.53 62
86 Ben Kepple 10 A.C. Reynolds 17:34.26 63
87 Jonathan Piland 12 Cape Fear 17:35.80 64
88 Taft Cummings 12 Western Harnett 17:36.34
89 Giovanni Rincon 10 Union Pines 17:36.93 65
90 Max Villarreal 12 Southwest Guilford 17:37.04 66
91 Jadon Coble 11 Southeast Guilford 17:38.61
92 Mac Barrett 10 Mount Tabor 17:38.70 67
93 Mason Bae 10 Northwood 17:39.85 68
94 Travis Souza 12 Topsail 17:40.85 69
95 Ian Pierce 9 Charlotte Catholic 17:40.92 70
96 Toby Bryson 12 D.H. Conley 17:41.10 71
97 Keegan Burr 11 Cuthbertson 17:41.37 72
98 Aaron Kinlaw 12 D.H. Conley 17:42.84 73
99 Kyle McDermott 12 Northside (3a) 17:46.15
100 Hazen Harvell 10 Northern Guilford 17:46.72 74
101 Juan Alvarado 12 Cape Fear 17:48.43 75
102 Marcelo Young 11 Marvin Ridge 17:49.13 76
103 Isaiah Dickerson 12 T.C. Roberson 17:49.64 77
104 Stuart Boatwright 12 Asheville 17:49.73 78
105 Maquenly Crespo 9 New Hanover 17:50.43 79
106 William Fredericks 12 Northern Guilford 17:51.85 80
107 Alex Kern 11 Mount Tabor 17:52.91 81
108 Aaron Friel 12 Asheville 17:53.49 82
109 Landon Gray 9 West Carteret 17:53.89 83
110 Lucas Pitt 10 Mount Tabor 17:53.96 84
111 Brendon Parrella 12 Topsail 17:54.32 85
112 Jay Sedam 9 Charlotte Catholic 17:54.45 86
113 Christian Greene 12 White Oak 17:54.82 87
114 Louis Ciano 12 Charlotte Catholic 17:55.23 88
115 Ethan Cannon 10 Watauga 17:57.76 89
116 Taylor Danser 12 Charlotte Catholic 17:58.13 90
117 Jay Wright 12 T.C. Roberson 17:58.50 91
118 Brandon Hayes 12 Topsail 17:58.85 92
119 Jeremy Brown 11 St. Stephens 17:59.40 93
120 Evan Cammisa 12 Enka 17:59.69 94
121 Finn O'Shea 9 Cuthbertson 17:59.82 95
122 Cesar Brawner 9 Swansboro 18:02.70 96
123 John Goebel 11 Asheville 18:03.04 97
124 Garrett Miller 10 D.H. Conley 18:03.92 98
125 Sam Patterson 12 Union Pines 18:04.20 99
126 Hudson Hayes 10 Union Pines 18:04.84 100
127 Jake Ensey 12 Marvin Ridge 18:06.53 101
128 AJ Painter 9 Charlotte Catholic 18:07.48 102
129 Lawrence Nazarian 10 Charlotte Catholic 18:07.74 103
130 Evan Swaney 12 T.C. Roberson 18:09.05 104
131 Wyatt Gable 11 White Oak 18:09.17 105
132 Noah Clouser 12 Southwest Guilford 18:11.15 106
133 Matt Wright 12 Northern Nash 18:13.25 107
134 Josh Patterson 12 Union Pines 18:14.14 108
135 Jonah Koenig 12 New Hanover 18:14.74 109
136 Isaac Meadows 10 Asheville 18:14.93 110
137 Glenn Porter 11 Northwood 18:16.15 111
138 Colton Danks 12 Cape Fear 18:17.97 112
139 Chance Savage 11 Northern Nash 18:18.46 113
140 Christian Woodbury 12 Southwest Guilford 18:21.12 114
141 Jaxon Tabor 11 Northern Guilford 18:22.18 115
142 Sandeep Chhetri 11 Southwest Guilford 18:25.70 116
143 Braxton Brown 11 Southwest Guilford 18:29.40 117
144 Nathan Honea 11 A.C. Reynolds 18:30.31 118
145 Jack Kelly 10 St. Stephens 18:33.80 119
146 Walker Harmon 9 Enka 18:33.92 120
147 Logan Dingman 9 Northern Guilford 18:34.18 121
148 Da-Ryan Williams 9 West Carteret 18:34.67 122
149 Chase Boswell 11 Enka 18:35.04 123
150 Payce Sherrill 9 St. Stephens 18:35.74 124
151 Josh Marson 11 West Carteret 18:36.42 125
152 Danny Matagolai 10 West Carteret 18:36.97 126
153 Ethan Canon 10 Charlotte Catholic 18:37.21 127
154 Ender Limb 10 Union Pines 18:39.50 128
155 Clay Grant 9 T.C. Roberson 18:39.65 129
156 Collin Gaddy 10 Cape Fear 18:40.05 130
157 Hayden Rogerson 11 Topsail 18:41.61 131
158 Nate Westbrook 12 West Carteret 18:42.54 132
159 Alden Bostic 10 Cape Fear 18:42.80 133
160 Caiden Jenkins 9 Topsail 18:43.03 134
161 Sawyer Cumbow 10 Enka 18:43.66 135
162 Michael Knipping 9 Topsail 18:44.51 136
163 Noah Dowell 9 Swansboro 18:44.68 137
164 Joca Trecco 9 New Hanover 18:44.79 138
165 Tristen Alvis 10 Swansboro 18:46.12 139
166 Zach Johnson 12 West Carteret 18:47.72 140
167 Abel Zukerman 12 New Hanover 18:47.80 141
168 Ethan Bradley 11 Parkwood 18:48.95
169 Allen Stageman 12 Asheville 18:49.20 142
170 Allen Barnes 9 Northern Nash 18:52.75 143
171 Brad Kimmel 10 Topsail 18:53.07 144
172 Kamden Johnson 12 Northern Nash 18:55.10 145
173 Caleb Knudsen 10 Cape Fear 18:55.43 146
174 Andrew Kimbrell 10 Northwood 18:56.49 147
175 Ethan Hunsinger 11 White Oak 18:57.18 148
176 Caleb Ledford 10 St. Stephens 18:58.40 149
177 Caige Davis 12 White Oak 19:03.97 150
178 Joseph Brooks 10 Swansboro 19:06.16 151
179 Gareth Hicks 10 New Hanover 19:08.05 152
180 Jalen Silapeth 10 White Oak 19:10.53 153
181 Alex Schultz 10 New Hanover 19:10.83 154
182 Eli Bonham 12 Enka 19:15.67 155
183 Seth McConnell 11 West Carteret 19:17.89 156
184 Ben Long 9 A.C. Reynolds 19:21.30 157
185 Shamir Small 12 Southern Nash 19:28.76
186 Alexi Haynes 9 A.C. Reynolds 19:38.76 158
187 Austin Price 11 Northern Nash 19:43.14 159
188 Ryan Yarter 10 Union Pines 19:51.00 160
189 Khalil Bursey Northern Nash 19:55.35 161
190 Dalton Graham 11 Union Pines 20:00.72 162
191 Connor Padula 10 New Hanover 20:23.86 163
192 Brigade Carpenter 10 Swansboro 20:54.77 164
193 Brian Stack 11 White Oak 20:59.68 165
194 Chris Mejia 12 Swansboro 22:23.40 166
195 Gannon McCullar 9 Swansboro 22:49.14 167
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Chapel Hill 61 4 8 11 16 22 39 40
Total Time: 1:21:56.47
Average: 16:23.30
2 Weddington High School 77 2 9 15 21 30 45 46
Total Time: 1:22:05.03
Average: 16:25.01
3 Cuthbertson High School 99 5 6 19 20 49 72 95
Total Time: 1:22:50.01
Average: 16:34.01
4 Watauga 128 1 27 29 34 37 44 89
Total Time: 1:23:17.80
Average: 16:39.56
5 Marvin Ridge 143 10 12 28 32 61 76 101
Total Time: 1:23:59.49
Average: 16:47.90
6 D.H. Conley 167 14 18 26 38 71 73 98
Total Time: 1:24:30.91
Average: 16:54.19
7 Mount Tabor 212 3 42 43 57 67 81 84
Total Time: 1:25:29.34
Average: 17:05.87
8 Northwood 218 24 25 47 54 68 111 147
Total Time: 1:25:42.40
Average: 17:08.48
9 Northern Guilford 259 7 48 50 74 80 115 121
Total Time: 1:26:24.89
Average: 17:16.98
10 T.C. Roberson 263 13 23 59 77 91 104 129
Total Time: 1:26:16.57
Average: 17:15.32
11 A.C. Reynolds 320 31 53 55 63 118 157 158
Total Time: 1:27:47.28
Average: 17:33.46
12 Asheville 331 33 41 78 82 97 110 142
Total Time: 1:27:50.82
Average: 17:34.17
13 St. Stephens 339 17 52 58 93 119 124 149
Total Time: 1:27:53.40
Average: 17:34.68
14 Southwest Guilford 372 35 51 66 106 114 116 117
Total Time: 1:28:27.83
Average: 17:41.57
15 Charlotte Catholic 436 70 86 88 90 102 103 127
Total Time: 1:29:36.21
Average: 17:55.25
16 Cape Fear 437 56 64 75 112 130 133 146
Total Time: 1:29:48.66
Average: 17:57.74
17 Union Pines 500 65 99 100 108 128 160 162
Total Time: 1:30:39.61
Average: 18:07.93
18 Enka 508 36 94 120 123 135 155
Total Time: 1:30:54.13
Average: 18:10.83
19 Topsail 511 69 85 92 131 134 136 144
Total Time: 1:30:58.66
Average: 18:11.74
20 White Oak 552 62 87 105 148 150 153 165
Total Time: 1:31:38.67
Average: 18:19.74
21 Northern Nash 568 60 107 113 143 145 159 161
Total Time: 1:31:50.97
Average: 18:22.20
22 West Carteret 588 83 122 125 126 132 140 156
Total Time: 1:32:24.49
Average: 18:28.90
23 New Hanover 619 79 109 138 141 152 154 163
Total Time: 1:32:45.81
Average: 18:33.17
24 Swansboro 687 96 137 139 151 164 166 167
Total Time: 1:35:34.43
Average: 19:06.89
Event 3 Women 5k Run CC 3A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jonna Strange 12 North Iredell 17:57.85
2 Gabriella Castro 12 Cuthbertson 18:01.18 1
3 Hayley Whoolery 12 West Johnston 18:04.43 2
4 Margaret Sept 9 East Chapel Hill 18:08.08 3
5 Kaitlyn Obremski 9 Topsail 18:13.39 4
6 Frances Whitworth 12 Mount Tabor 18:16.07 5
7 Jenna Reiter 12 West Carteret 18:16.69 6
8 Amelia Maughan 10 Chapel Hill 18:29.28 7
9 Anna Ritter 11 Weddington H 18:37.87 8
10 Lillian Nasta 9 Cuthbertson 18:40.49 9
11 Abby Weber 10 Chapel Hill 18:43.84 10
12 Sierra Collins 11 Harnett Central 18:43.85 11
13 Alyssa Hernandez 11 Northern Guilford 18:45.80 12
14 Makayla Obremski 11 Topsail 18:46.85 13
15 Anna Ivanisevic 9 East Chapel Hill 18:48.92 14
16 Megan Marvin 12 Chapel Hill 18:49.84 15
17 Alyx Beausoleil 10 Weddington H 18:50.47 16
18 Emma Jones 10 Weddington H 18:56.30 17
19 Marissa Bosland 9 Cuthbertson 18:58.63 18
20 Leah Helms 11 Cuthbertson 19:00.17 19
21 Alyssa Preisano 9 Cuthbertson 19:02.67 20
22 Jessie Connick 12 Cox Mill 19:03.29 21
23 Sydney Runkle 11 Chapel Hill 19:04.68 22
24 Anna Davis 12 Weddington H 19:05.26 23
25 Caroline Murrell 10 Northwood 19:07.39
26 Madeline Hill 11 Cuthbertson 19:07.65 24
27 Caroline Blanton 10 Marvin Ridge 19:10.80 25
28 Riley Basinger 10 Marvin Ridge 19:13.61 26
29 Kayla Basinger 10 Marvin Ridge 19:19.42 27
30 Paige Starkie 9 Weddington H 19:24.34 28
31 Lauren Ritter Watauga 19:26.04 29
32 Nora Daley 9 Chapel Hill 19:26.94 30
33 Kathleen Abrams 12 Weddington H 19:39.24 31
34 Audrey Wright 9 Weddington H 19:40.84 32
35 Anne Morrell 11 Cedar Ridge 19:41.50
36 Laila Anderson 10 Eastern Alamance 19:44.74
37 Kiersten Kohler 9 Northern Guilford 19:47.18 33
38 Virginia Pridgen 11 Chapel Hill 19:48.74 34
39 Sara Oren 10 East Chapel Hill 19:51.22 35
40 Lindsey Czanieck 9 Marvin Ridge 19:54.16 36
41 Jet Francis 9 Charlotte Catholic 19:55.10
42 Adele Williams 10 Asheville 19:56.43 37
43 Emma Fredericks 12 Northern Guilford 19:56.70 38
44 Dani Colling 9 Marvin Ridge 19:58.75 39
45 Madalyn Finn 9 Marvin Ridge 19:59.02 40
46 Lindsey Blizzard 10 Marvin Ridge 19:59.26 41
47 Bowen Ellis 12 West Carteret 20:02.18 42
48 Savannah Godfrey 10 Harnett Central 20:02.19 43
49 Ariana Wolkerstorfer 12 West Carteret 20:06.91 44
50 Caroline Hamrick 10 West Johnston 20:07.28 45
51 Sophia Whitmire 12 Chapel Hill 20:08.25 46
52 Lena Miller 11 Watauga 20:08.77 47
53 Eliza Craig Parker 10 West Carteret 20:09.14 48
54 Olivia McAnulty 11 Watauga 20:09.76 49
55 Sidra Miller 10 Watauga 20:11.31 50
56 Sara Pace 12 Mount Tabor 20:11.76 51
57 Gwendolyn Anderson 9 Watauga 20:13.45 52
58 Madeline Ellis 12 A.C. Reynolds 20:15.04 53
59 Katie Howell 11 Northern Guilford 20:18.25 54
60 Jordan Dalton 12 T.C. Roberson 20:19.58 55
61 Mary Elizabeth Shoop 10 A.C. Reynolds 20:19.88 56
62 Raegan Chapman 10 Union Pines 20:21.03
63 Jett Naisang 12 A.C. Reynolds 20:22.02 57
64 Kaitlyn St. Hilaire 11 Cuthbertson 20:23.63 58
65 Chloe Widmann 12 T.C. Roberson 20:23.97 59
66 Franny Tocco 11 Charlotte Catholic 20:23.97
67 Amanda Pipkin 9 Southwest Guilford 20:24.55
68 Sarah Moore 11 Mount Tabor 20:27.59 60
69 Katie Purnell 9 A.C. Reynolds 20:28.06 61
70 Mia Bergin 10 East Chapel Hill 20:29.23 62
71 Sophie Beach 10 Watauga 20:32.65 63
72 Hope Rackers 12 Northern Guilford 20:32.67 64
73 Hannah Riley 9 Mount Tabor 20:35.25 65
74 Zoe Wade 10 Cedar Ridge 20:35.61
75 Bella Manfre 11 Jacksonville 20:36.26 66
76 Maggie McCormick 12 Harnett Central 20:36.48 67
77 Bailey Wells 12 Topsail 20:39.79 68
78 Adalie Harrison 12 East Rowan 20:39.84
79 Kaitlyn Jones 10 Cox Mill 20:40.37 69
80 Sarah Trent 10 A.C. Reynolds 20:40.82 70
81 Sophie Lundin 10 New Hanover 20:41.29
82 Riley Fowler 12 Watauga 20:41.81 71
83 Evan Wilker 9 Asheville 20:47.87 72
84 Ruby Lapham 10 Cedar Ridge 20:50.28
85 Mattie Clark Palme 9 Asheville 20:52.47 73
86 Marlee Arnold 10 Kings Mountain 20:53.03
87 Morgan Mason 11 West Carteret 20:53.39 74
88 Hannah Graham 10 Southern Alamance 20:55.56
89 Courtney Christ 11 West Johnston 20:57.95 75
90 Lillie Gardner 11 Harnett Central 21:01.49 76
91 Emily Bowbliss 11 Union Pines 21:04.44
92 Madison Hilliard 10 Jacksonville 21:07.68 77
93 Thalia Soule 9 Mount Tabor 21:11.05 78
94 Annika Stoakes 11 D.H. Conley 21:12.80 79
95 Taylor Conrad 12 Jesse Carson 21:14.00 80
96 Emma Martin 11 Topsail 21:14.36 81
97 Emma Hardiman 11 Northern Guilford 21:14.38 82
98 Jadiza Jimenez 10 Southern Nash 21:18.77
99 Ella Kepple 9 A.C. Reynolds 21:19.48 83
100 Natalie Williams 10 Cox Mill 21:23.27 84
101 Kacy Willey 12 Cleveland 21:24.98
102 Willow Stone 12 Clayton 21:27.55
103 Kaitlyn Szymanski 12 Piedmont 21:28.13
104 Tinasia Davis 11 Harnett Central 21:28.59 85
105 Alesea Caldwell 11 Tuscola 21:29.25
106 Amy Connick 10 Cox Mill 21:29.55 86
107 Naomi Adkins 11 Asheville 21:29.99 87
108 Izzy Stum 11 Southwest Guilford 21:31.13
109 Cierra Steffin 9 T.C. Roberson 21:32.97 88
110 Addison Causey 11 Mount Tabor 21:32.98 89
111 Emma Huff 11 Topsail 21:33.13 90
112 Elana Griffin 10 Northern Nash 21:33.30
113 Caitlyn Elliott 9 Asheville 21:39.28 91
114 Rachel Kemp 10 North Brunswick 21:44.97
115 Camden Corley 10 Jesse Carson 21:48.35 92
116 Rebekah SabbaghRabaiotti 10 Mount Tabor 21:48.55 93
117 Skylar Libretto 11 Topsail 21:49.97 94
118 Madison Baucom 9 Piedmont 21:52.96
119 Lauren Pagans 9 Topsail 21:56.73 95
120 Maggie Bryan 11 East Chapel Hill 21:58.61 96
121 Camella Church 12 Alexander Central 21:59.58
122 Amanda Ready 12 East Chapel Hill 21:59.96 97
123 Maddie Simmons 12 Statesville 22:01.23
124 Madeline Duchesne 12 West Henderson 22:01.97
125 Channing Mitchell 10 D.H. Conley 22:02.00 98
126 Eve Curtis 10 D.H. Conley 22:02.15 99
127 Alexa Loney 9 Cox Mill 22:07.12 100
128 Caroline Stubblefield 12 T.C. Roberson 22:08.84 101
129 Paige Smith 9 Jacksonville 22:10.55 102
130 Gabrielle Bockoras 9 Jacksonville 22:11.53 103
131 Sally Thornburg 10 Asheville 22:13.94 104
132 Emma Beam 10 T.C. Roberson 22:15.31 105
133 Chloe Russell 11 Asheville 22:16.19 106
134 Megan Higgins 12 East Chapel Hill 22:16.44 107
135 Carly Green 11 Jesse Carson 22:17.12 108
136 Samantha Poole 10 Northern Guilford 22:23.37 109
137 Maggie Sanders 11 T.C. Roberson 22:27.29 110
138 Abby Yoon 11 D.H. Conley 22:28.54 111
139 Lily Cross 12 T.C. Roberson 22:36.45 112
140 Lucie Hills 10 A.C. Reynolds 22:44.99 113
141 Olivia Chiancone 11 D.H. Conley 22:49.24 114
142 Kimberly Barrera 12 Jesse Carson 22:54.51 115
143 Yesenia Martinez 9 West Johnston 22:58.24 116
144 Paige Sutherland 11 West Johnston 22:59.02 117
145 Sydney Eure 11 West Carteret 23:01.47 118
146 Makayla Borst 9 Jesse Carson 23:09.71 119
147 Grace Guilford 9 West Carteret 23:36.38 120
148 Victoria Lemasters 12 Jesse Carson 23:41.25 121
149 Megan Deal 12 Jesse Carson 23:46.31 122
150 Lauren Simpson 11 Cox Mill 23:48.45 123
151 Julia Holdren 12 Cox Mill 23:52.52 124
152 Samantha Autry 12 Jacksonville 24:00.54 125
153 Rebekah Roberts 11 West Johnston 24:04.49 126
154 Hayley Ferrell 11 D.H. Conley 24:13.11 127
155 Kimberly Castro 11 Harnett Central 24:27.46 128
156 Amy Nino 11 Harnett Central 24:47.89 129
157 Mia Vaughan 9 West Johnston 25:13.77 130
158 Arleigh Kent-Orr 12 Jacksonville 26:00.20 131
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Cuthbertson High School 67 1 9 18 19 20 24 58
Total Time: 1:33:43.14
Average: 18:44.63
2 Chapel Hill 84 7 10 15 22 30 34 46
Total Time: 1:34:34.58
Average: 18:54.92
3 Weddington High School 92 8 16 17 23 28 31 32
Total Time: 1:34:54.24
Average: 18:58.85
4 Marvin Ridge 153 25 26 27 36 39 40 41
Total Time: 1:37:36.74
Average: 19:31.35
5 Northern Guilford 201 12 33 38 54 64 82 109
Total Time: 1:39:20.60
Average: 19:52.12
6 East Chapel Hill 210 3 14 35 62 96 97 107
Total Time: 1:39:16.06
Average: 19:51.22
7 West Carteret 214 6 42 44 48 74 118 120
Total Time: 1:39:28.32
Average: 19:53.67
8 Watauga 227 29 47 49 50 52 63 71
Total Time: 1:40:09.33
Average: 20:01.87
9 Topsail 256 4 13 68 81 90 94 95
Total Time: 1:40:27.52
Average: 20:05.51
10 Mount Tabor 259 5 51 60 65 78 89 93
Total Time: 1:40:41.72
Average: 20:08.35
11 Harnett Central 282 11 43 67 76 85 128 129
Total Time: 1:41:52.60
Average: 20:22.52
12 A.C. Reynolds 297 53 56 57 61 70 83 113
Total Time: 1:42:05.82
Average: 20:25.17
13 West Johnston 355 2 45 75 116 117 126 130
Total Time: 1:45:06.92
Average: 21:01.39
14 Asheville 360 37 72 73 87 91 104 106
Total Time: 1:44:46.04
Average: 20:57.21
15 Cox Mill 360 21 69 84 86 100 123 124
Total Time: 1:44:43.61
Average: 20:56.72
16 T.C. Roberson 408 55 59 88 101 105 110 112
Total Time: 1:46:40.67
Average: 21:20.14
17 Jacksonville 473 66 77 102 103 125 131
Total Time: 1:50:06.56
Average: 22:01.32
18 D.H. Conley 501 79 98 99 111 114 127
Total Time: 1:50:34.73
Average: 22:06.95
19 Jesse Carson 514 80 92 108 115 119 121 122
Total Time: 1:51:23.69
Average: 22:16.74
Event 5 Men 5k Run CC 4A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ian Harrison 12 Panther Creek 15:25.58 1
2 Carson Williams 12 Cardinal Gibbons 15:28.53 2
3 Maddon Muhammad Myers Park High 15:35.35 3
4 Murphy Smith 11 Ardrey Kell 15:43.01 4
5 John Malach 12 Broughton 15:48.66 5
6 Thomas Vo 12 Green Hope 15:49.73 6
7 Zack Gilbertson 9 Pinecrest 15:50.12 7
8 Wesley Haws 11 Cardinal Gibbons 15:55.25 8
9 William Mitchell 11 Millbrook 15:55.90 9
10 Jack Rooney 12 Broughton 15:56.66 10
11 Adrian Archer 10 Pinecrest 15:57.83 11
12 Andrew Macemore 12 Leesville Road 16:08.45 12
13 Luke Scacheri 12 Ashley High School 16:15.28
14 Jean-Lou Pare Page High 16:16.05
15 Ethan Long Page High 16:16.76
16 James Blizzard 11 Leesville Road 16:19.23 13
17 Landon Soroka 11 Broughton 16:24.85 14
18 Joshua Navarro 11 Millbrook 16:25.84 15
19 Bryce Anderson Hickory Ridge High 16:26.76
20 Andrew Thompson 11 Hoggard 16:28.40 16
21 Andrew Okon West Forsyth High 16:28.61 17
22 David Nicholson RJ Reynolds 16:30.13 18
23 Cooper Thompson 12 Broughton 16:31.29 19
24 Dylan Core 9 Broughton 16:32.57 20
25 Justin Hayes 11 Panther Creek 16:33.42 21
26 Liam Peeples 12 Cardinal Gibbons 16:33.46 22
27 Jeremy Eldredge West Forsyth High 16:34.23 23
28 James Elkan 10 Cary 16:34.89 24
29 Michael Taylor 12 Green Hope 16:36.13 25
30 Tim Haughton 12 Apex Friendship 16:38.00
31 Brady Colford 11 Cardinal Gibbons 16:38.11 26
32 Emmett Lynch 12 Apex 16:38.31 27
33 Mitchell Payne 11 Millbrook 16:40.30 28
34 Matt Bauer 12 Pinecrest 16:42.35 29
35 Kyle Davis-Isaac 11 Green Hope 16:42.62 30
36 Harrison Hickman RJ Reynolds 16:43.04 31
37 Aj Williams 12 Pinecrest 16:43.86 32
38 Brennen Pierce 11 Hoggard 16:45.08 33
39 Steven Sobus 12 Ardrey Kell 16:46.08 34
40 Shane Braxton Grimsley 16:46.83
41 Will Atkins West Forsyth High 16:47.08 35
42 Charlie Walker 11 Ardrey Kell 16:47.96 36
43 Max Geckler 11 Heritage 16:48.07
44 Colby Crenshaw 11 Leesville Road 16:48.48 37
45 Steven Smith 11 Ardrey Kell 16:48.69 38
46 Max Rawlings 11 Panther Creek 16:49.75 39
47 Jack Cumbo Reagan High School 16:50.33 40
48 Kevin Coffman 12 Cardinal Gibbons 16:50.36 41
49 Jackson Nichols West Forsyth High 16:51.03 42
50 Zachary Knott 11 Hoggard 16:52.05 43
51 Scott Kennedy 12 Apex 16:52.59 44
52 Ben Cale 10 Green Hope 16:53.10 45
53 Viktor Idhammar 11 Cary 16:54.78 46
54 John Monroe 12 Panther Creek 16:55.79 47
55 Tristan Wick Myers Park High 16:56.76 48
56 Liam McBride 12 Green Hope 16:58.48 49
57 Andrew Whitehead 11 Hoggard 16:58.90 50
58 Luke Ward 10 Hoggard 16:59.11 51
59 Joseph Moran 10 Laney 16:59.24
60 Alhagi Faal 11 Sanderson 16:59.68
61 Casper Serrano 12 Panther Creek 17:01.45 52
62 Nate David 12 Ardrey Kell 17:01.69 53
63 Nick Hottell 10 Wake Forest HS 17:02.12
64 Gabriel Mann 10 Leesville Road 17:02.20 54
65 Hayden Perko 12 Panther Creek 17:03.50 55
66 John Curcio 12 Apex Friendship 17:03.64
67 Jamal Mohamad 12 Leesville Road 17:03.76 56
68 Wick Hatch 11 Providence 17:04.08 57
69 Griffin Horner 10 Lake Norman 17:04.62 58
70 Harrison Enyeart 10 Millbrook 17:05.46 59
71 Dominic Conroy Porter Ridge High 17:05.98
72 Seth Young 12 Green Hope 17:07.12 60
73 Kevin Bolin 10 Leesville Road 17:08.48 61
74 Taylor Healy 12 Riverside (4a) 17:09.42
75 Dylan Canipe Myers Park High 17:09.70 62
76 Jonathan Crouse 9 Cary 17:10.90 63
77 Rand Parrish RJ Reynolds 17:11.94 64
78 Damien Gonzalez 12 Mooresville 17:12.20 65
79 David Broud 12 Providence 17:12.61 66
80 Nicholas Luke 10 Fuquay-Varina 17:13.37
81 Aidan O'Donnell 10 Cardinal Gibbons 17:13.91 67
82 Ryan Abell 12 Middle Creek 17:15.01
83 Corey Little 10 Rolesville H 17:15.26
84 Spencer Lykins 12 Pinecrest 17:15.71 68
85 Carson Lundin 12 Panther Creek 17:15.93 69
86 Ben Mueller RJ Reynolds 17:20.23 70
87 Hamza Alkadir High Point Central 17:21.49
88 William Burke 12 Athens Drive 17:23.15
89 Pablo Martinez 12 Mooresville 17:23.39 71
90 Spencer Baldwin Reagan High School 17:23.72 72
91 Jacob Seorz 12 Broughton 17:25.38 73
92 Lucas Rorick 11 Wake Forest HS 17:25.66
93 David Foard Myers Park High 17:26.77 74
94 Troye Curtin 12 Pinecrest 17:27.02 75
95 Mac Jacobs 12 Leesville Road 17:27.38 76
96 Evan Padiak 11 Cary 17:27.58 77
97 Alec McMillan 10 South Mecklenburg 17:27.94
98 Trevor Volk 10 Holly Springs 17:28.10
99 David Hood Myers Park High 17:29.79 78
100 Liam O'Donnell 10 Cardinal Gibbons 17:30.85 79
101 Moheb Ghobrial West Forsyth High 17:31.39 80
102 Tanner Smith 10 Mooresville 17:32.79 81
103 Jason Kennedy 12 Apex 17:33.23 82
104 Myles Norman Myers Park High 17:35.90 83
105 Ayden Schott 9 Lake Norman 17:35.95 84
106 Brandt Doty West Forsyth High 17:36.74 85
107 Logan Kolander Myers Park High 17:38.29 86
108 Reed Tilly 9 Apex 17:39.20 87
109 Patrick Villiers 10 Apex 17:40.02 88
110 Jack Zimmerman 10 Hough, William A 17:40.43
111 Matthew Boyd RJ Reynolds 17:41.61 89
112 Harrison Howell 11 Broughton 17:46.25 90
113 Wesley Haggstrom West Forsyth High 17:46.87 91
114 Luis Garcia 12 Pinecrest 17:47.25 92
115 Jon Lakeman 10 Providence 17:47.95 93
116 Garreth Fulcher Reagan High School 17:48.07 94
117 Sam Graham Reagan High School 17:48.57 95
118 Matthew Lewis 11 Apex 17:51.79 96
119 Christian Hosek 12 Hoggard 17:53.75 97
120 Jack Andrew 11 Cary 17:55.64 98
121 Graham Aitken 11 Millbrook 17:56.67 99
122 Matt Ferrara 12 Mooresville 17:57.43 100
123 Garrett Rice 11 Providence 17:58.29 101
124 Nathan Sullivan 11 South Mecklenburg 17:58.52
125 Andrew Nees 10 Ardrey Kell 17:59.13 102
126 Henry Phillips RJ Reynolds 17:59.14 103
127 Deven Desai 11 Providence 18:01.36 104
128 Carter Trimble 11 Providence 18:02.99 105
129 Aidan Holland 12 Cary 18:04.20 106
130 Bennett Myers Reagan High School 18:04.65 107
131 Mason Tilly 12 Apex 18:04.71 108
132 Dalton Graves 10 Lake Norman 18:05.38 109
133 Kevin Lin Reagan High School 18:06.16 110
134 Ethan Wood 12 Millbrook 18:07.11 111
135 Michael Broud 12 Providence 18:11.23 112
136 Nate Hayes 10 Reagan High School 18:12.70 113
137 Caleb Endicott 12 Lake Norman 18:13.28 114
138 Carter Guerrin 11 Lake Norman 18:14.41 115
139 Andrew Lanning 11 Mooresville 18:15.26 116
140 Evan Pena 10 Hoggard 18:16.61 117
141 Sammy Passiglia 10 Cary 18:18.79 118
142 Conor Ebbitt RJ Reynolds 18:21.75 119
143 Marcus Crumpler 12 Hopewell 18:22.75
144 Clark Gorman 10 South Mecklenburg 18:25.06
145 Arvind Kandala 11 Ardrey Kell 18:29.94 120
146 Eric Jones 12 Mooresville 18:32.55 121
147 William Anzalone 10 Lake Norman 18:39.57 122
148 Sanjay Kumar 11 Green Hope 18:42.23 123
149 Max Lira 11 South Mecklenburg 18:42.67
150 Max Idler 10 Millbrook 18:52.48 124
151 Eli Blackwelder 12 Mooresville 19:02.41 125
152 Zach Vazquez 12 Hough, William A 19:04.51
153 Brad Mankus 9 Lake Norman 19:33.35 126
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Broughton 68 5 10 14 19 20 73 90
Total Time: 1:21:14.03
Average: 16:14.81
2 Cardinal Gibbons 99 2 8 22 26 41 67 79
Total Time: 1:21:25.71
Average: 16:17.15
3 Pinecrest 147 7 11 29 32 68 75 92
Total Time: 1:22:29.87
Average: 16:29.98
4 Green Hope 155 6 25 30 45 49 60 123
Total Time: 1:23:00.06
Average: 16:36.02
5 Panther Creek 160 1 21 39 47 52 55 69
Total Time: 1:22:45.99
Average: 16:33.20
6 Ardrey Kell 165 4 34 36 38 53 102 120
Total Time: 1:23:07.43
Average: 16:37.49
7 Leesville Road 172 12 13 37 54 56 61 76
Total Time: 1:23:22.12
Average: 16:40.43
8 Hoggard 193 16 33 43 50 51 97 117
Total Time: 1:24:03.54
Average: 16:48.71
9 West Forsyth High 197 17 23 35 42 80 85 91
Total Time: 1:24:12.34
Average: 16:50.47
10 Millbrook 210 9 15 28 59 99 111 124
Total Time: 1:24:04.17
Average: 16:48.84
11 Myers Park High 265 3 48 62 74 78 83 86
Total Time: 1:24:38.37
Average: 16:55.68
12 RJ Reynolds 272 18 31 64 70 89 103 119
Total Time: 1:25:26.95
Average: 17:05.39
13 Cary 308 24 46 63 77 98 106 118
Total Time: 1:26:03.79
Average: 17:12.76
14 Apex 328 27 44 82 87 88 96 108
Total Time: 1:26:23.35
Average: 17:16.67
15 Reagan High School 408 40 72 94 95 107 110 113
Total Time: 1:27:55.34
Average: 17:35.07
16 Providence 421 57 66 93 101 104 105 112
Total Time: 1:28:04.29
Average: 17:36.86
17 Mooresville 433 65 71 81 100 116 121 125
Total Time: 1:28:21.07
Average: 17:40.22
18 Lake Norman 480 58 84 109 114 115 122 126
Total Time: 1:29:13.64
Average: 17:50.73
Event 7 Women 5k Run CC 4A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Carmen Alder 11 Pinecrest 17:58.84 1
2 Lilly Walters 10 Hough, William A 18:25.14 2
3 Vanessa Alder 9 Pinecrest 18:29.67 3
4 Isabella Frey 10 Wake Forest HS 18:38.65
5 Gwen Parks Reagan High School 18:40.11 4
6 Paxton Chitty 11 Ashley High School 18:47.92 5
7 Kendall Phillips West Forsyth High 18:55.41 6
8 Olivia Bufalini 9 Laney 18:55.97 7
9 Madeline Stolberg 9 Lake Norman 18:56.55 8
10 Molly Parker 9 Hoggard 18:59.37 9
11 Eliza Broce West Forsyth High 19:06.42 10
12 Sarah Martin 9 Hoggard 19:09.98 11
13 Lauren Wimberly 9 Pinecrest 19:12.39 12
14 Jordan Landis 12 Riverside (4a) 19:13.17
15 Kelsey Vogel 12 Green Hope 19:16.09 13
16 Caroline Echols RJ Reynolds 19:16.74 14
17 Julia Patterson 11 Panther Creek 19:26.42 15
18 Abby Patterson 11 Panther Creek 19:27.37 16
19 Sloane Fleming-Hickey 11 Hoggard 19:28.44 17
20 Ellie Macken 11 Cardinal Gibbons 19:28.63 18
21 Shelby Lowder West Forsyth High 19:29.49 19
22 Melissa Bourne 12 Heritage 19:30.55
23 Bailey Reutinger West Forsyth High 19:33.74 20
24 Isabella Bufalini 11 Laney 19:39.38 21
25 Courtney Johnson 11 Panther Creek 19:40.41 22
26 Shea Hoffacker 9 Hoggard 19:42.27 23
27 Maggie Houpt 9 South Mecklenburg 19:42.57
28 Dalia Hasan 12 Leesville Road 19:44.08
29 Sami Homburger 10 Mooresville 19:44.69
30 Giselle Russi 11 Ardrey Kell 19:45.57 24
31 Emerson Frantz Davie County High 19:47.12
32 Isabella Borelli 9 Laney 19:48.36 25
33 Molly Jahn Myers Park High 19:49.69 26
34 Jenna Pellizzari 12 Hoggard 19:49.78 27
35 Natalie Fox 9 Ashley High School 19:50.46 28
36 Carly O'Toole 10 Athens Drive 19:50.89
37 Camille Carlson 11 Holly Springs 19:52.47
38 Erin Johnston 11 Hoggard 19:52.60 29
39 Audrey Smith 12 Cardinal Gibbons 19:53.28 30
40 Keely Bradle 9 Providence 19:53.36 31
41 Katie Wells 9 Broughton 19:53.48 32
42 Leah Given 12 Wake Forest HS 19:54.50
43 Caitlin Peck 10 Ardrey Kell 19:57.40 33
44 Kaleigh Stolberg 12 Lake Norman 19:58.07 34
45 Jordan Daniels 11 Broughton 19:58.58 35
46 Caroline Fagan Porter Ridge High 19:59.96
47 Caroline Locklear 12 Laney 20:00.14 36
48 Taylor Fenton 9 Ardrey Kell 20:02.18 37
49 Paris Stankewich Northwest Guilford 20:05.72
50 Olivia Fischlein 10 Wake Forest HS 20:06.15
51 Katherine Hayes 10 Panther Creek 20:06.89 38
52 Sydney Turner 12 Apex Friendship 20:06.99 39
53 Lauren Johnston 12 Middle Creek 20:07.88
54 Samantha Troup Reagan High School 20:08.14 40
55 Ella Kuhn 10 Broughton 20:08.53 41
56 Bennett Key 9 Providence 20:08.58 42
57 Cate McKenna 9 Cardinal Gibbons 20:10.67 43
58 Cecelia DiBlasi 10 Ashley High School 20:11.63 44
59 Jenna Thornton 11 Ardrey Kell 20:13.12 45
60 Rowan Shannon 9 Broughton 20:13.95 46
61 Allie Brown 11 Broughton 20:15.76 47
62 Gabby Gallucci 9 Cardinal Gibbons 20:17.61 48
63 Mackenzie Merritt 12 Sanderson 20:17.97
64 Julia Priu 11 Cardinal Gibbons 20:18.86 49
65 Riley Petersen 9 Apex Friendship 20:19.35 50
66 Emma Overton 10 Pinecrest 20:19.90 51
67 Sophia Parker 10 Cardinal Gibbons 20:20.89 52
68 Ellie Acree West Forsyth High 20:21.67 53
69 Abby Cowell 10 Apex Friendship 20:23.03 54
70 Zoe Kempf 11 Broughton 20:23.33 55
71 Chloe Gee 11 Apex Friendship 20:23.81 56
72 Taylar White West Forsyth High 20:24.45 57
73 Bianca Copeman 12 Ashley High School 20:24.98 58
74 Krysta Glova 10 Providence 20:25.44 59
75 Angelina DiBlasi 12 Ashley High School 20:25.46 60
76 Sarah Holshouser Myers Park High 20:26.01 61
77 Lillian Holmes 11 Broughton 20:26.10 62
78 Anna Gardner 11 Hough, William A 20:27.46 63
79 Clara Richards Myers Park High 20:28.33 64
80 Sophie Cowart West Forsyth High 20:28.92 65
81 Adela Palmtag 10 Cardinal Gibbons 20:29.13 66
82 Charlotte Greengrass 12 Panther Creek 20:31.35 67
83 Megan Merritt Myers Park High 20:32.18 68
84 Sophie Jones Reagan High School 20:33.06 69
85 Malin Just 11 Jordan 20:33.29
86 Tate Arrington 10 Providence 20:34.73 70
87 Brenda Gray Myers Park High 20:35.34 71
88 Claire Hargrove Myers Park High 20:44.23 72
89 Natasha Abramowicz 12 Green Hope 20:45.58 73
90 Lily Pareso Myers Park High 20:47.04 74
91 Haley Irwin Northwest Guilford 20:47.85
92 Alice Barry 12 Green Hope 20:48.05 75
93 Julia Connor 10 Panther Creek 20:49.76 76
94 Rachel Edens 12 Laney 20:52.87 77
95 Ahtziri Alonzo Reagan High School 20:53.23 78
96 Brooke Lackey RJ Reynolds 20:57.33 79
97 Taylor Stone 12 Panther Creek 20:58.25 80
98 Jessica Oberlies Grimsley 20:59.85
99 Jasmine Donohue East Mecklenburg 21:02.18
100 Emma Holton 12 Ashley High School 21:06.61 81
101 Natalie Rodriguez 11 Apex Friendship 21:06.87 82
102 Grace Boughton 9 Green Hope 21:07.16 83
103 Anna Tinglestad 10 Green Hope 21:07.51 84
104 Rosabelle Milner RJ Reynolds 21:09.45 85
105 Gracyn Dwyer 11 Laney 21:10.00 86
106 Jessica Herzog Reagan High School 21:10.16 87
107 Anna Scott 12 Ardrey Kell 21:12.40 88
108 Kirsten Jensen 11 Laney 21:13.54 89
109 Ella Moore 9 Mooresville 21:14.12
110 Reagan McDaniel 10 Green Hope 21:15.27 90
111 Brittney Sparrow 10 Pinecrest 21:17.52 91
112 Julia Van Dine 10 Ardrey Kell 21:18.22 92
113 Larrabee Hoelscher 10 South Mecklenburg 21:19.06
114 Rachel Heinzerling 12 Apex Friendship 21:19.20 93
115 Grace Howell 12 Hoggard 21:20.68 94
116 Sanu Jallow 10 Berry, Phillip O. 21:21.49
117 Katie Doherty RJ Reynolds 21:24.12 95
118 Paige Harvey 10 Ardrey Kell 21:26.52 96
119 Elle Sawyer 9 Ashley High School 21:27.01 97
120 Anne Dancausse 10 Providence 21:28.37 98
121 Libby Marcantonio Reagan High School 21:29.07 99
122 Anna Davis RJ Reynolds 21:31.17 100
123 Elizabeth Galla 12 Lake Norman 21:31.40 101
124 Blair Taylor 9 Providence 21:37.87 102
125 Ainsley Edwards Reagan High School 21:39.64 103
126 Lauren Padgett 9 Hough, William A 21:46.81 104
127 Mary Brown RJ Reynolds 21:48.83 105
128 Beth Saunders 11 Pinecrest 21:54.31 106
129 Leah Ritchey 10 Hough, William A 21:56.55 107
130 Delaney Armstrong 11 Green Hope 22:01.18 108
131 Mary Loring 10 Lake Norman 22:01.64 109
132 Lauren Evans 11 Hough, William A 22:08.88 110
133 Sydney Cook 12 Lake Norman 22:21.55 111
134 Reagan Scepurek 9 Pinecrest 22:30.94 112
135 Ashley Bienstock 11 Lake Norman 22:46.05 113
136 Layne Gibson 11 Hough, William A 22:49.56 114
137 Samantha Weitzel 11 Apex Friendship 23:07.99 115
138 Sydney Rink 12 Hough, William A 23:20.96 116
139 Mae-Bea Dempster 10 Lake Norman 23:21.09 117
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Hoggard 87 9 11 17 23 27 29 94
Total Time: 1:37:09.84
Average: 19:25.97
2 West Forsyth High 108 6 10 19 20 53 57 65
Total Time: 1:37:26.73
Average: 19:29.35
3 Panther Creek 158 15 16 22 38 67 76 80
Total Time: 1:39:12.44
Average: 19:50.49
4 Pinecrest 158 1 3 12 51 91 106 112
Total Time: 1:37:18.32
Average: 19:27.67
5 Laney 166 7 21 25 36 77 86 89
Total Time: 1:39:16.72
Average: 19:51.35
6 Cardinal Gibbons 188 18 30 43 48 49 52 66
Total Time: 1:40:09.05
Average: 20:01.81
7 Ashley High School 195 5 28 44 58 60 81 97
Total Time: 1:39:40.45
Average: 19:56.09
8 Broughton 201 32 35 41 46 47 55 62
Total Time: 1:40:30.30
Average: 20:06.06
9 Ardrey Kell 227 24 33 37 45 88 92 96
Total Time: 1:41:10.67
Average: 20:14.14
10 Reagan High School 278 4 40 69 78 87 99 103
Total Time: 1:41:24.70
Average: 20:16.94
11 Apex Friendship 281 39 50 54 56 82 93 115
Total Time: 1:42:20.05
Average: 20:28.01
12 Myers Park High 290 26 61 64 68 71 72 74
Total Time: 1:41:51.55
Average: 20:22.31
13 Providence 300 31 42 59 70 98 102
Total Time: 1:42:30.48
Average: 20:30.10
14 Green Hope 328 13 73 75 83 84 90 108
Total Time: 1:43:04.39
Average: 20:36.88
15 Lake Norman 363 8 34 101 109 111 113 117
Total Time: 1:44:49.21
Average: 20:57.85
16 RJ Reynolds 373 14 79 85 95 100 105
Total Time: 1:44:18.81
Average: 20:51.77
17 Hough, William A 386 2 63 104 107 110 114 116
Total Time: 1:44:44.84
Average: 20:56.97
Like·Comment·Share·E-mail·21432 views
History for North Carolina NCHSAA Cross Country State Championships
Show 13 more
Hashtags#north-carolina #nchsaa #state-championships #state-meet
|